Nastoletni laureat programistycznego konkursu — Wywiad z Maksymilianem Paczyńskim!

Max

Czy maturzyści mają czas na udzielanie się społecznie, czy w natłoku nauki jest to niemożliwe? Otóż wszystko jest osiągalne, jeśli damy z siebie wszystko i jeszcze więcej, oraz dobrze rozplanujemy nasz czas i odpowiemy sobie na niezwykle ważne pytanie: “Co jest moim priorytetem?” ⏲

Maksymilian Paczyński to tegoroczny maturzysta, który pokazuje, że chcieć znaczy móc. Stworzył projekt FATIK, dzięki, któremu wygrał konkurs AI Global Impact Festival firmy Intel. Jest pasjonatem technologii, programistą algorytmów uczenia maszynowego. Miałyśmy okazję posłuchać debaty z jego udziałem w czasie Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, a Was zapraszamy do przeczytania wywiadu z nim.

Ela z projektu “Misja: Rozwój”: W ubiegłym tygodniu miałam przyjemność uczestniczyć w Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Na prelekcji podaliście cechy starszego pokolenia takie jak: zbyt mocne przywiązanie do dawnych czasów, myślenie hierarchiczne, brak zrozumienia, stawianie zawsze na swoim. Czy sądzisz, że starsze pokolenie może ograniczać nasz rozwój?

✨Maks: Uważam, że odpowiedź to tak i nie. Bardziej spowalniać proces rozwoju. Aktualnie zwłaszcza w Polsce możemy zauważyć dość duże przekonanie, że jak ktoś pracuje 10 lat, a ktoś 5 lat to ten pierwszy zawsze ma racje. Niestety w wielu przypadkach jest to złe, bo rozwój dzisiejszych czasów i ogólny dostęp do internetu powinien dość znacząco zmienić proces strukturyzacji. 

Ela: Mówiąc o pasjach podkreśliłeś, że nie powinniśmy się skupiać na tym, żeby przynosiły nam one jakieś korzyści finansowe, raczej mają sprawiać nam przyjemność. Czy sądzisz, że jednak przy wyborze pasji warto skupić się również na tym jak możemy się nią dzielić z innymi i jak możemy dzięki niej zmieniać nasze otoczenie?  

✨Maks: Uważam, że również kwestie finansowe nie są ważną rzeczą przy początkowych fazach naszej pasji. Natomiast jeśli chcemy związać z nią życie musimy jednak brać pod uwagę te kwestie, ale nie na początkowych fazach. Dzielenie się pasją jest również bardzo ważne, pamiętajmy, że przez naukę i dzielenie się z innymi swoją wiedzą również się uczymy. To jest bardzo ważna kwestia bo jeśli umiemy przekazywać naszą wiedzę w sposób zrozumiały innym osobom to oznacza, że po prostu mamy pojęcie o czym mówimy. 

Ela: W czasie rozmowy padło stwierdzenie, że presja posiadania większego celu jest zgubna, czy Ty od początku podejmując naukę myślałeś o tym, że chcesz osiągnąć tak wielki sukces, czy raczej podszedłeś do tego na zasadzie zabawy i odkrywania nowych dziedzin?

✨Maks: Bardziej podchodziłem do tego jako odkrywanie nowych rzeczy. Wiedziałem, że przyda mi się to w przyszłości ponieważ Machine Learning opiera się na matematyce i fizyce, z którą chciałbym łączyć moje życie. Jeśli chodzi o stawianie sobie celów, to moim zdaniem stawianie sobie wysokich celów jest ważne jeśli mówimy o długim terminie np.(w ciągu 10 lat chciałbym zrobić to i to). Jeśli chodzi o krótki termin nie warto. Gdy przystępowałem do konkursu Intel AI4Youth (edycji polskiej Intela) początkowo nie chciałem nic wygrywać, poszedłem tam ponieważ byłem ciekawy zagadnień z kursu i chciałem mieć szóstkę z informatyki, która pomogłaby mi w otrzymaniu stypendium Premiera. Z biegiem czasu widziałem, że mogę więcej więc stawiałem sobie wyższe cele. Natomiast uważam, że to wszystko potrzebuje czasu. 

Ela: Moim zdaniem, w naszym pokoleniu widać potencjał, jak zachęcić ludzi do samorozwoju?

✨Maks: Uważam, że rozmowa jest najważniejsza i pokazywanie im jak wielu młodych ludzi osiąga sukces. Pochodzę z małej miejscowości, gdzie często mam przekonanie, że moi koledzy uważają, że każde życie musi być takie same (matura, studia, pierwsza praca, rodzina, kredyt, dzieci, sukces, śmierć). Ja uważam, że tymi składnikami można manewrować jak się chce i wszystko jest możliwe nie ważne ile mamy lat. Trzeba to pokazywać młodym ludziom, natomiast jeśli oni nadal nie będą tego widzieć to uważam, że może bycie liderem nie jest dla nich, nie każdy nim będzie. Tacy ludzie nie będą potrzebowali rozmowy, a po prostu zobaczą to wraz z upływem czasu. 

Ela: Czy teraz programowanie traktujesz jako pasję czy jako swoją pracę? Jeśli jako pracę to jakie są Twoje pasje dzięki którym możesz się od niej oderwać?

✨Maks: To i to, natomiast przez moje wybory, że nie pracuje jeszcze w Intelu nie mam nic narzucanego. Np. teraz dzięki temu w dużym stopniu odszedłem od programowania, a aktualnie zajmuje się statystyką. Moim zdaniem jest to najlepsza opcja, bo jeśli nie mamy narzuconej presji będziemy najbardziej produktywni. W czasie wolnym jak każdy młody dziewczyna /chłopak oglądam Youtuba, słucham muzyki. 

Ela: Gdzie szukać wsparcia przy rozwoju swoich pasji?

✨Maks: Niestety jest to trudne pytanie. Trzeba zdać sobie sprawę, że na początku jeśli chodzi zwłaszcza o wsparcie finansowe będzie bardzo trudno żeby ktokolwiek się nami choć zainteresował. Natomiast jeśli chodzi o wsparcie mentalne, motywacyjne jest to bardzo indywidualne. Ja lubię czytać biografie ludzi „sukcesu” to dla mnie inspirujące i pokazujące często jak bardzo leniwy jestem w porównaniu do nich.

Ela: Jak nie poddać się krytyce otoczenia gdy zaczynamy coś nowego? Czy spotkałeś się z hejtem, jeśli tak, to jak sobie z nim poradziłeś?

✨Maks: Całe życie będziemy się z nim spotykać i ja również byłem jego ofiarą. Większość ludzi nie będzie wierzyła w nasze pomysły i jest to dobre, bo w taki sposób stajemy się mocniejszymi osobami np. jeśli chodzi o biznes. Trzeba zdać sobie sprawę, że musi tak być i nie załamywać się nim, a bardziej zamieniać go w motywację do dalszego działania. Nie łudźmy się, że nigdy się z nim nie spotkamy; życie to nie jest łąka pokryta kwiatami, a często puszka Pandory, która czasem się otwiera, a czasem na chwilę zamyka. 

Ela: W czasie rozmowy powiedziałeś, że zacząłeś programować w wieku 15 lat i bałeś się, że jest już za późno. Sądzisz, że rozwój w niektórych dziedzinach powinniśmy zacząć w określonym czasie, jeśli tego nie zrobimy to niełatwo będzie nam osiągnąć sukces?

✨Maks: Uważam, że tak. Programowanie algorytmiczne, tenis, piłka nożna to właśnie takie dziedziny, które musimy zacząć wcześnie aby być w nich najlepszymi. Zależy wszystko na jakim poziomie chcemy być, czy chcemy być najlepsi w naszym mieście, kraju czy na świecie. Niestety jeśli to ostatnie to koniecznością jest interesowanie się tym od małego. Polecam historię Warrena Buffeta, który już od małego uczył się przedsiębiorczości sprzedając gazety w swoim mieście.

Ela: Czym dla Ciebie jest sukces?

✨Maks: Wszystko zależy, w którym etapie mojego życia. Mam wytoczone dwa etapy mojego życia do 35 roku życia i po 35 roku życia. W I etapie chciałbym założyć firmę robić ciekawe produkty, skupić się wyłącznie na pracy. Chciałbym posiadać dość ryzykowną pracę aby każdy dzień był inny i wymagał ode mnie dużego skupienia i poświęcenia. Natomiast po 35 roku życia chciałbym mieć rodzinę – dwójkę/ trójkę dzieci, na których będzie mnie stać. Chciałbym do tego czasu zarobić tyle pieniędzy aby nic im nie brakowało, żeby mieli takie życie, o którym będą marzyli. 

Ela: Co chcesz przekazać młodym osobom, które szukają własnych pasji?

✨Maks: 2 lata temu co tydzień siedziałem na ławce z moimi dawnymi znajomymi i zastanawiałem się co mogę robić w życiu. Gdy zobaczyłem szanse zrobiłem wszystko co mogłem. Chciałbym poinformować, że nic samo nie przyjdzie. Często to będzie wymagało od nas poświęceń – brak imprez, słaby kontakt ze znajomymi, czy zerwanie z powodu braku czasu. Wszystko jest dość bolesne, ale warto postawić sobie priorytety, do których dążymy. Jeszcze jedną rzeczą jest to, że jeśli myślicie, że osiągnęliście dużo warto się spotkać z ludźmi np. z doliny krzemowej, którzy z dużym prawdopodobieństwem pokażą prawie każdej osobie jak nisko jeszcze jest. Ja po takich rozmowach zrozumiałem, że dopiero to wszystko jest początek. Warto mieć ze wszystkiego frajdę, być normalnym człowiekiem bo wszyscy jesteśmy równi; iść z podejściem, że wszystko jest możliwe, bo naprawdę jest!!!

🥇Maks Paczyński pokazuje nam, że kluczem do osiągnięcia sukcesu i rozwoju jest motywacja i znalezienie priorytetów oraz nieustępliwość i konsekwentność w działaniach, a co za tym idzie: poświęceń. Rozwijajcie się i dążcie do osiągnięcia celu jednocześnie dobrze się bawiąc i korzystając z życia. 
Czekajcie na kolejne niesamowite wywiady!😁🚀

1 thought on “Nastoletni laureat programistycznego konkursu — Wywiad z Maksymilianem Paczyńskim!”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.