Hejka tu Zuza 🤗 – copywriterka naszego zespołu!
Na nasz pierwszy środowy wpis przygotowałam dla was coś niecoś ode mnie i mam zaszczyt przedstawić wam… FOTOGRAFIĘ! 📸
Zamiłowanie do sztuki pokazuję od najmłodszych lat, gdy tworzyłam swoje pierwsze obrazy na ścianach, drzwiach i meblach w domu za pomocą czekolady, długopisów, farb oraz kredek. 🤭
Kocham wszystko, co jest powiązane ze sztuką. Od malarstwa i rysunku, przez grafikę komputerową, customizację ubrań, tworzenie graffiti, aż do fotografii, która jest tematem dzisiejszego postu. 😍
Jest to jedna z moich pasji i chciałabym się nią z Wami podzielić i zachęcić was do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie sztuki. Może okaże się, że to jest właśnie to, czego szukaliście? Kto wie? 😉
💡Czym właściwie jest fotografia?
Fotografia to zbiór różnych technik, których celem jest zarejestrowanie obrazu za pomocą światła, wykorzystując przy tym odpowiednie urządzenie takie jak aparat fotograficzny. 📷
Tak można zdefiniować fotografię, lecz ja muszę powiedzieć, że jest to coś więcej niż proces. Jest to sposób wyrażania siebie, własnych uczuć, emocji, sposobu bycia i postrzegania świata. 🙉
Fotografia nie służy tylko i wyłącznie do utrwalania realistycznego obrazu. 😯
Dzięki zabawie w ustawieniach aparatu (jakim może być również telefon) oraz zmianie perspektywy i kompozycji możemy stworzyć coś artystycznego, kreatywnego i nieoczywistego.
Zamiłowaniem do fotografii częściowo zaraził mnie mój tata, kiedy ledwo sięgałam stołu, dawał mi do ręki pierwsze kompaktowe aparaty, czy kamerę i kasety.
W zeszłym roku postanowiłam zapisać się na zajęcia fotograficzne w miejscowym ośrodku kultury i rozwijać moje pasje. 😁 Teraz mimo niezbyt wielkiego doświadczenia jestem w stanie przedstawić Wam trochę ciekawych informacji oraz małą pigułkę wiedzy o fotografii.
💡JAK ZACZĄĆ:
By zacząć przygodę z fotografią wcale nie trzeba kupować najdroższego sprzętu za miliony monet z tysiącem obiektywów różnego rodzaju. Wystarczą nam kreatywność, cierpliwość chęci oraz urządzenie, które zapewne każdy ma na co dzień, czyli nasz smartfon lub tani aparat kompaktowy. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli planujemy zacząć przygodę z fotografią i nie posiadamy aparatu cyfrowego, lub analogowego, w którym najzwyczajniej marnowalibyśmy klisze i pieniądze na ich wywoływanie.
Muszę się przyznać, że ja (tak bardziej na poważnie) fotografią bawię się już dobre dwa lata, a dalej nie zakupiłam własnej cyfrówki i zdjęcia robię telefonem, którego wartość nie przekracza 1000 złotych lub pożyczonym aparatem. 🤔Zdjęcia robione smartfonem wysyłałam na różne konkursy fotograficzne i nie chwaląc się, zajmowałam w nich dość wysokie miejsca. 🤓🏆
❗Pamiętajcie, że to nie aparat świadczy o umiejętnościach fotografa, lecz jego prace i kreatywność. 🥰💡
Mały „PRO TIP”: Obecnie telefony mają bardzo wysoko rozwinięty system AI w aparacie, więc by zwiększyć możliwości aparatu, uniknąć sztucznie wyglądającego zdjęcia i samemu przekonać się, jaki wpływ na finalny efekt mają poszczególne ustawienia, możemy przejść w tryb PRO. Sama często korzystam z tej opcji i uwierzcie mi, że nawet z najtańszych telefonów da się coś wykrzesać.
🎓💡 CO WARTO WIEDZIEĆ NA POCZĄTEK:
✅ Czym jest kompozycja? To sposób ułożenia elementów na fotografii
✅Złoty podział i zasada trójpodziału
✅Zasady tworzenia kompozycji i budowania kadru
W kompozycji obrazu fotograficznego spotykamy się z kilkoma klasycznymi regułami. Wśród nich znajdują się złoty podział oraz trójpodział kadru.Złoty podział i trójpodział kadru to sposoby wyznaczania mocnych punktów w kompozycji zdjęcia. Dzięki temu fotografia odpowiada naturalnej percepcji człowieka i zyskuje lepszy odbiór.
🚀 TRÓJPODZIAŁ:
Reguła trójpodziału kadru koncentruje się wokół czterech kluczowych punktów w każdej kompozycji. To właśnie w nich warto umieścić główny motyw zdjęcia lub znaczące elementy, na które chcemy skupić uwagę odbiorcy. Punkty, o których mowa, są wyznaczane przez przecinające się linie – dwie na 1/3 oraz 2/3 obrazu w pionie, oraz dwie w poziomie. W ten sposób uzyskujemy kadr podzielony na 9 równych części.
🚀 ZŁOTY PODZIAŁ:
Złoty podział odnosi się do każdej dziedziny fotografii w równym stopniu, lecz zwracamy wtedy uwagę na inne jego elementy. W przypadku fotografii portretowej – oczy modela powinny być w górnej poziomej linii, niekoniecznie w mocnym punkcie. W przypadku krajobrazu – pionowe linie wyznaczają linię przebiegu horyzontu – powinna ona się znajdować na 1/3 wysokości kadru. Oczywiście nie należy trzymać się sztywno tych zasad i wolno, a nawet trzeba, je czasem złamać. Grunt to świadome komponowanie obrazu – jego zrównoważenie oraz odpowiednia gra innymi elementami obrazu, jak np. głębia ostrości oraz światło, które bez problemu mogą podkreślić główny motyw, mimo przesunięcia punktów i linii złotego podziału.
✅ Główne parametry – Trójkąt Ekspozycji:
🚀 Przysłona – otwór w obiektywie aparatu (regulowany dzięki „skrzydełkom” w obiektywie), który odpowiada za regulację ilości światła padającego na element światłoczuły. Mocno otworzona przysłona (np. f/1.8) zapewnia małą głębię ostrości, czyli „zakres ostrości” jest mały, a reszta obrazu będzie rozmyta (używane np. do zdjęć makro lub portretów). Zamknięta przysłona (np. f/22) zapewnia duży „zakres ostrości”, czyli całe lub większość zdjęcia będzie ostre (używane np. do zdjęć krajobrazowych)
🚀 ISO – Czułość matrycy aparatu.
🚀 Czas naświetlania – w fotografii, czas, w jakim naświetlany jest materiał światłoczuły, czyli ile czasu otwarta jest przysłona
🚀 Zależności w trójkącie ekspozycji
✅ Czym jest ogniskowa?
To parametr obiektywu. W skrócie odpowiada za przybliżenie. Ogniskowa obiektywu to odległość optyczna (zazwyczaj mierzona w mm) od punktu, gdzie światło spotyka się wewnątrz obiektywu, do czujnika aparatu. Im większa ogniskowa, tym większe jest przybliżenie. Obiektywy z dużą ogniskową nazywamy obiektywami teleskopowymi. Jeśli ogniskowa jest zmienna, możemy regulować przybliżenie, natomiast obiektywy ze stałą ogniskową nie mają tej możliwości.
Trochę się rozpisałam, ale o fotografii powiedzieć można jeszcze dużo więcej, dlatego jeśli ktoś zainteresował się fotografią lub interesował się nią już wcześniej, to by dalej się rozwijać można:
🔥 zapisać się na lokalne zajęcia fotograficzne
🔥skorzystać z kursów fotograficznych online
🔥dołączyć do grup fotografów na FB lub na messengerze (można tam spotkać świetnych i pomocnych ludzi, którzy mogą wam coś podpowiedzieć lub doradzić)
❤ Jeśli chcielibyście usłyszeć coś jeszcze ode mnie lub macie jakieś pytania, to śmiało możecie pisać do mnie na Instagramie @zana_awp, lub kontaktować się poprzez maila i social media projektu.
Do usłyszenia! 🙋♀️🚀