Pasja – IT: Czyli jak zmieniać świat, nie opuszczając pokoju!🚀

20230119 210736 0000

Naszym dzisiejszym gościem jest Michał Płócienniczak! 👀

 

Jest to maturzysta, programista, społecznik, który postanowił zmieniać świat z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

 

Karolina: Cześć! Czym się zajmujesz na co dzień?

 

✨Michał: Cześć! Mam na imię Michał i na co dzień jestem maturzystą, społecznikiem oraz programistą. Staram się łączyć wszystkie te role i jednocześnie mieć czas na życie prywatne oraz sport, co w obecnych czasach nie bywa łatwe.

 

Karolina: Jakie masz pasje?

 

✨Michał: Moją pasją jest rozwiązywanie problemów z użyciem najnowszych technologii. W skrócie IT, a dokładniej interesuję się web developmentem, czyli sztuką tworzenia stron i aplikacji internetowych w całej ich różnorodności.

 

Karolina: Brzmi ciekawie! Czym jest dla Ciebie ta pasja i co Ci daje?

 

✨Michał: Pasja, jaką jest IT, stanowi część mojego życia. Definiuje sposób, w jaki postrzegam świat, podchodzę do problemów, czy przyswajam wiedzę. Pisanie kodu, z którym w większości kojarzone jest IT, to jedynie ułamek pracy, jaką wykonuje każdy programista. Tworzenie aplikacji, czy stron internetowych, to tak naprawdę efekt końcowy pracy umysłowej, polegającej na rozwiązywaniu problemów często ze skrajnie różnych dziedzin. Powstałe w wyniku takiej pracy oprogramowanie, ma za zadanie ułatwiać życie, eliminować zbędne czynności, zaoszczędzać czas, czy pomagać sięgać jeszcze dalej, poza granice ludzkiej wyobraźni. To, co wyróżnia IT na tle innych pasji jest niewyobrażalna ilość możliwości, tak naprawdę możemy zmieniać otaczający nas świat, nie wstając z łóżka.

Zaczynając odpowiednio wcześnie, jesteśmy w stanie wyrobić u siebie liczne nawyki ułatwiające nam nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale również stanowiące świetne podstawy do nauki np. języków. Nieustanne rozwiązywanie nowych problemów zdecydowanie uczy pokory, cierpliwości, a także pokazuje, że każda przeszkoda napotkana na drodze, może zostać podzielona na serię małych i łatwych zadań, których ukończenie sprawi nam niewyobrażalną radość i łatwość.

 

Karolina: Piękne słowa! W co się angażujesz poza nauką? 

 

✨Michał:  Jestem liderem projektu społecznego o nazwie „Mapa Wiedzy”. Naszym celem jest sprawienie, że szkoła stanie się jedynie dodatkiem do życia młodych ludzi i nie będzie stale dominowała nad ich życiem, uniemożliwiając im np. rozwój swoich pasji, czy realizację zawodowych lub społecznych celów. Robimy to poprzez dostarczanie nowoczesnych rozwiązań, które mają na celu ułatwić uczniom przyswajanie szkolnej oraz pozaszkolnej wiedzy. Najlepszym tego przykładem będzie/jest (premiera 24.01) nasza autorska platforma — mapawiedzy.com, która zbiera w jednym miejscu wszystkie wydarzenia z całej Polski, umożliwia ich skuteczne filtrowanie tak, aby znaleźć te, które najbardziej wpisują się w potrzeby danego ucznia. Jest to jedynie jeden z wielu pomysłów, które planujemy wdrożyć w ciągu kilku następnych miesięcy. Pomysłów mamy wiele, jednak z uwagi na nadchodzący egzamin maturalny, starając się zachować balans, mamy ograniczone możliwości.

Oprócz udzielania się społecznie i przygotowaniu się do matury pracuję zdalnie w firmie IT, mającej siedzibę w Bielsku-Białej, gdzie jako Frontend developer, mam okazję poszerzać swoją wiedzę, zdobywać nowe doświadczenia, a także wymieniać się wiedzą z bardziej doświadczonymi programistami.

 

Karolina: Sporo tego. Z niecierpliwością czekamy na start Waszej platformy! Od czego zaczęło się Twoje działanie społeczne?

 

✨Michał: Moja działalność społeczna zaczęła się od dostrzeżenia problemu, który podsunęła mi moja dziewczyna Oliwia. Był nim nierówny dostęp do informacji o darmowych kursach oraz wydarzeniach edukacyjnych, a także ogrom czasu, jaki należało poświęcić, aby skutecznie przerobić dany materiał lub znaleźć takie źródło wiedzy, które zapewni nam, osiągniecie obranego celu. Po chwili problem stał się wyzwaniem, a wyzwanie przerodziło się w pomysł. Efektem było stworzenie projektu społecznego — Mapy Wiedzy — i pomysł, aby wykorzystując najnowsze technologie realnie pomóc naszym rówieśnikom oraz zmienić ich, oraz nasz świat na lepsze.

 

Karolina: Tworzenie projektu, wykorzystanie nowych technologii… Brzmi jak spore wyzwanie.  Ile czasu zajęło Ci osiągnięcie tego, co masz i umiesz teraz? 

 

✨Michał: Programowaniem zacząłem się interesować już w wieku 10 lat, lecz na poważnie do tematu podszedłem, gdzieś w okolicach 16 roku życia, kiedy apetyt na tworzenie co raz to bardziej skomplikowanych rozwiązań rósł. Wtedy na dobre rozpoczęła się moja przygoda z tworzeniem aplikacji i platform rozwiązując problemy otaczające mój mały świat.

 

Karolina: Wychodzi na to, że masz już spore doświadczenie, pomimo młodego wieku. O czym marzysz?

 

✨Michał: Zdecydowanie jednym z marzeń lub bardziej planów na najbliższe lata jest stworzenie przestrzeni w internecie, która odciąży uczniów, biorąc na siebie wyzwania stawiane przez szkołę. Chciałbym stworzyć platformę, która pomoże im lepiej zarządzać czasem, wydajniej się uczyć, która wskaże zagadnienia niezbędne do opanowania i która sprawi, że uczniowie będą mogli rozwijać swoje pasje, bez konieczności rezygnowania z innych przyjemności, snu, czy zaniedbywania obowiązków.

 

Karolina: Super marzenie! To piękne że łączysz je z pomocą innym. Co powiedziałbyś początkującemu/ młodszemu sobie?

 

✨Michał: Ciekawe pytanie, ale chyba powiedziałbym młodszemu sobie to, co radzę znajomym, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem: Bądź wytrwały, pracuj regularnie, zadawaj mnóstwo pytań oraz twórz kompletne rozwiązania — to one budują Twoje portfolio i niosą ze sobą największą wartość.

 

Karolina: Zazdroszczę twoim znajomym! Czy według Ciebie warto posiadać pasję? Dlaczego?

 

✨Michał: Zdecydowanie tak. Jeśli znajdziemy w końcu tę jedną dziedzinę, która kręci nas jak żadna inna, to nie tylko znajdziemy sposób na ciekawe spędzanie wolnego czasu, ale również zyskamy nieograniczone źródło wyzwań, szczęścia oraz satysfakcji.

 

Karolina: Czy miałeś moment/momenty, w których stwierdziłeś, że jednak nie warto/ nie nadajesz się/ jest za ciężko? Jeśli tak to, jak przez nie przebrnąłeś?

 

✨Michał: Nie tylko miałem, lecz miewam cały czas. Uważam to za naturalną kolej rzeczy, jeśli chodzi o stawianie czoła nowym wyzwaniom i łączenie ze sobą wielu działalności. Na sukces zdecydowanie trzeba sobie zapracować, a normalne jest, że czasami brak nam sił, mamy spadek motywacji, czy zaczynamy podważać sens tego, co robimy. W takich momentach najczęściej robię sobie przerwę. Staram się zmienić na dzień, dwa rutynę, odpocząć, czy zrobić mały detoks, tak, aby stęsknić się za swoim hobby i powrócić do niego z głową pełną pomysłów i świeżą dawką motywacji.

 

Karolina: Super pomysł! Opowiedz o sytuacji, w której byłeś z siebie najbardziej dumny.

 

✨Michał: Momentem, w którym czułem się dumny z tego, co robię, było czytanie pozytywnych opinii na temat rozwiązania, które dostarczyliśmy w ramach pierwszej edycji naszego projektu (Mapy Wiedzy). Premiera platformy, poprzedzona nieprzespanymi nocami, wieczorami spędzonymi na kodowaniu, a także sesjami nagłych poprawek, które wychodziły w trakcie jej użytkowania, była zwieńczeniem czegoś, co stało się największym celem i moim małym “projektem życia”.

 

Karolina: Faktycznie pracy było ogrom, ale jak sam zauważasz – było warto. Czy twoi rodzice cię wspierali?

 

✨Michał: Uważam, że mam najlepszych rodziców na świecie, którzy wspierają mnie od zawsze. Od najmłodszych lat dbali o to, żebym poznał jak najwięcej sposobów spędzenia wolnego czasu, miał otwarty umysł i stale się rozwijał. Wiem, że mogę na nich liczyć niezależnie od tego, jakiemu wyzwaniu będę chciał stawić czoła. Wspierają mnie merytorycznie, motywują oraz pomagają wychodzić ze strefy komfortu.

 

Karolina: Chyba każdy marzy o takich rodzicach! Skąd czerpiesz informację na temat swojej pasji?

 

✨Michał: Pięknem programowania jest fakt, że wiedza na jego temat jest ułożona, dokładnie udokumentowana i stale aktualizowana, co czyni ją niezwykle łatwą do przyswajania. Wszystko znajduje się w internecie. Oprócz tego branża IT, jako jedna z niewielu, ma społeczność profesjonalistów, która bardzo chętnie dzieli się zdobywaną wiedzą. Jeśli jakiegoś problemu nie ma opisanego w dokumentacji, to na pewno znajdziemy jego rozwiązanie na jednym z wielu forów.

 

Karolina: W którym konkretnie momencie wiedziałeś, że jest to coś, co kochasz i chcesz kontynuować?

 

✨Michał: Myślę, że w moim życiu nie było konkretnego momentu, w którym powiedziałem sobie: “Tak, to jest to”, był to proces, który trwa do dziś. Tworzenie programów oraz aplikacji sprawia mi ogromną przyjemność i dodatkowo przychodzi mi dość łatwo. Jestem w stanie spędzić całą noc, pracując nad jakąś aplikacją, nawet przez chwile nie czując zmęczenia.  Z czasem dostrzegam tylko kolejne plusy tego hobby oraz jego pozytywny wpływ na mnie i na moje otoczenie.

 

Karolina: Co polecił byś\doradził osobom początkującym?

 

✨Michał: Najważniejsze co można zrobić, kiedy jest się początkującym niezależnie od pasji, to zacząć pytać. Uważam, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Ważne w procesie uczenia jest mieć kogoś, kto wskaże nam drogę, a przynajmniej zapozna nas z podstawami. Może to być nasz bardziej doświadczony znajomy, albo lokalna społeczność zorientowana wokół wspólnego hobby. Im więcej ludzi z danego pola będzie nas otaczać, tym więcej motywacji będziemy mieli i szybciej będziemy się rozwijać oraz realizować postawione sobie cele.

 

Karolina: Mądrze powiedziane! Czy masz coś inspirującego, co chciałbyś jeszcze przekazać do naszych obserwujących?

✨Michał: Pamiętajcie, że każdy kiedyś zaczynał, nikt nie urodził się geniuszem. Jedynie ciężka praca poparta dawką szczęścia może doprowadzić Was do zamierzonego celu. Nie poddawajcie się, nie bójcie się zadawać pytań i nie zapominajcie, że niewiedza to nie powód do wstydu, tylko kolejny etap naszego rozwoju, który należy jak najlepiej wykorzystać.

Bawcie się tym, co robicie i mierzcie wysoko. Pamiętajcie o przerwach i odpoczynku, a dojdziecie tam, gdzie nie sięga Wasz wzrok.

 

Karolina: Mega inspirujące słowa! Bardzo dziękujemy za udzielenie nam wywiadu!

 

Koniecznie zaobserujcie projekt Michała i bądźcie w gotowości na premierę ich platformy! 😁🚀

👉 https://instagram.com/mapa.wiedzy?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.