Programowanie moim motorem napędowym – pasja do programowania!

Proby zmian

W naszym projekcie staramy się pokazywać, że bardzo ważne jest mieć pasje lub hobby. Moją pasją, jak i spełnieniem zawodowym jest branża IT — głównie zajmuję się programowaniem aplikacji webowych (sklepy, portale społecznościowe, blogi itd.), ale również interesuje się Social Media Marketingiem. Pasja może wydawać się prosta do odnalezienia dla niektórych osób, ponieważ przykładowo od dziecka ukazują zainteresowanie do rysowania, budowania czy właśnie wspominanego dzisiaj przeze mnie programowania. Niestety projekt “Misja: Rozwój” powstał przez wykreowany obraz rzeczywistości naszych czasów — czyli brak pewności w młodych osobach co do swoich pasji. Nie istnieje człowiek, który nie ma pasji, po prostu trzeba je w sobie odnaleźć, przetrzeć z kurzu, a następnie o nie dbać i je pielęgnować.

Programowanie jest bardzo fajną pasją (jak i cała branża IT), ponieważ daje nam wiele ścieżek rozwoju oraz możliwość pracy, w której robimy to, co lubimy. Dlaczego warto pracować w zawodzie, który jest naszą pasją? Otóż wybijemy się z rytmu życia znanego z polskiego filmu “Nie lubię poniedziałku”, jeżeli będziemy robić to, co lubimy to będziemy rano wstawać tak samo w sobotę, jak i w poniedziałek czy środę!

programowanie motorem napędowym - o pasji w branży IT

Czym charakteryzuje się dobry programista?

Absolutnie konieczną cechą dobrego programisty jest samorozwój i rozwijanie swoich umiejętności. Pasjonaci programowania wyróżniają się tym, że jest to dla nich niewymuszane zachowanie i chętnie poświęcają swój czas poza pracą na budowanie swojej wiedzy. Jednak jeżeli mamy do czynienia z osobami, które programowanie traktują tylko jako etat to sprawa wygląda tak, że dokształcają się te osoby tylko i wyłącznie w godzinach pracy i czasami czas pracy musi być dla tych osób podzielony na czas nauki oraz czas pracy, np. 6 godz. pracy i 2 godz. kursu doszkalającego.

Oczywiście można bez problemu zostać programistą nie lubiąc tego, ale jeżeli już się nauczymy podstaw, które umożliwią nam pracę w IT to prędzej czy później praca stanie się nudna i uciążliwa, przez co taka osoba długo nie utrzyma się na stanowisku i tym rynku pracy. Żeby coś robić, trzeba to chociaż troszeczkę lubić, jeżeli zaczniemy prace z minimalnym zapałem to, albo go rozpalimy i będziemy mieli ognisko, albo gorsza opcja, w której nasz zapał zgaśnie i nie zostanie nawet tlący się żar.


Motywacja do programowania

Istnieje przekonanie, że programista to przyszłościowy i opłacalny zawód. Opłacalny… jest to główny powód popularności branży IT, a grono programistów jest rozszerzane o coraz to nowsze osoby — zarówno te, które wchodzą na rynek pracy celujące jedynie w zarobek, jak i również osoby, które robią to z zamiłowania do programowania.

Każdy programista przekaże inny typ motywacji oraz dla każdego programisty inny czynnik wpływa na efektywność. Ważne jest, aby samemu przeanalizować wszystkie powszechnie dostępne czynniki i próbować je stosować w swoim własnym środowisku.

Warto przeczytać nasz wywiad z Michałem Płócienniczakiem — TUTAJ.
Możecie również sprawdzić moją stronę internetową, zapoznać się od środka z tym, czym zajmuje się programista stron internetowych — Dawid Śmiech


Jak zaplanować swoją naukę i gdzie się uczyć?

Najciężej jest wybrać obszar, w którym chcielibyśmy się kształcić, po tym wszystko leci już z górki. Po wybraniu ścieżki ważne jest, aby systematycznie pracować i uczyć się na zasadzie project-based, czyli tworzyć projekty, ponieważ jest to najprostsza i najefektywniejsza forma nauki. Jedynie będziemy musieli pamiętać o tym, że na 100% doświadczymy efektu “Krugera-Dunninga”, który zostanie przeze mnie bardziej opisany w kolejnym akapicie.

Gdzie szukać ścieżki, która może mnie najbardziej interesować?

Moim zdaniem najlepiej zacząć od RoadMap.SH na stronie znajdziemy mapy rozwoju bazujące na stanowisku pracy lub języku programowania.
Można również skorzystać z różnych platform z ofertami pracy i kierować się wymaganiami na stanowisko Juniora. Polecana platforma: JustJoin.IT.

Gdzie szukać materiałów do nauki wybranej ścieżki?

Wyborów mamy kilka:


Efekt Krugera-Dunninga

efekt krugera-dunninga
https://arturjablonski.com/wp-content/uploads/2017/01/kruger-dunning-efekt.png

Aby zauważyć na obrazku, o co chodzi z wymienionym efektem nie trzeba poświęcać zbyt dużo uwagi. Chodzi o to, że wraz z narastającą wiedzą nasza pewność siebie w danej dziedzinie spada, lecz jeżeli nabywamy tej wiedzy jeszcze więcej i jesteśmy specjalistami/ekspertami w danej dziedzinie to nasza pewność siebie adekwatnie do poziomu wiedzy rośnie. A najważniejszy w tym wykresie jest początek, gdy zaczniemy programować proste rzeczy typu kalkulator w konsoli to nasza wiedza jest prawie zerowa, ale pewność siebie po napisaniu takiego programu jest ogromna.


Jak zaczęło się to u mnie?

Ja swoją historię z programowaniem zacząłem od pykania w Gothica. Dokładniej wtedy grałem w trzecią część tej cudownej gry. Podczas klepania orków stwierdziłem, że fajnie by było zrobić swoją grę. Miałem pomysł na fabułę w grze, ponieważ pisałem w tamtym czasie krótkie opowiadania. Zacząłem wtedy od Unreal Engine, ale mnie to pokonało, na chwilkę miałem przerwe i powróciłem ucząc się tworzenia stron internetowych i przy tym zostałem. Teraz planuję powrócić do tematu gamedev’u i spróbować swoich sił w Unity.


Podsumowanie

Niekonieczne jest pracować w obszarze, który jest naszą pasją, ale również nie dla każdego programisty pasją będzie właśnie programowanie. Ważne jest to, aby realizować swoje obowiązki i nawet jeżeli nie jest to nasza życiowa pasja, i nie czujemy tego za bardzo, to powinniśmy starać się poprzez sumienne realizowanie zadań poszerzać kompetencje i umiejętności.

To wszystko co chciałem Wam dzisiaj powiedzieć, jeżeli mielibyście jakieś pytania związane z branżą IT to chętnie na wszystko odpowiem! Piszcie w komentarzach lub na Facebooku.
Facebook: Dawid Śmiech

ŻYCZĘ WAM POWODZENIA Z ROZWIJANIEM SIEBIE I MIŁEGO DZIONKA!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.